شعر نماز از سهراب سپهري

من مسلمانم
قبله ام يك گل سرخ
جانمازم چشمه ، مهرم نور
دشت سجّاده ي من
من ، وضو با تپش پنجره ها مي گيرم
در نمازم جريان دارد ماه،جريان دارد طيف
سنگ از پشت نمازم پيداست
همه ذرات نمازم متبلور شده است
من نمازم را وقتي مي خوانم
كه اذانش را باد ، گفته باشد سر گل دسته ي سرو
من نمازم را ، پي "تكبيرة الاحرام" علف مي خوانم
پي قد قامت موج
كعبه ام بر لب آب
كعبه ام زير اقاقي هاست
كعبه ام مثل نسيم مي رود باغ به باغ ، مي رود شهر به شهر
"حجرالاسود" من روشني باغچه است!

 

منبع : كتاب زبان و ادبيان فارسي عمومي (نشر چشمه)موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب
[ ۲۷ دى ۱۳۹۵ ] [ ۱۲:۱۵:۴۲ ] [ مديروبلاگ ]
[ نظرات (0) ]

نماز دراسلام چگونه است؟


نماز پنج نوبت در شبانه روز (۱۷ ركعت) رو به قبلهٔ مسلمانان - كعبه در مكه - بصورت فردي (فرادا) يا گروهي (نماز جماعت) برگزار مي‌شود.

در اين عبادت در ركعت‌هاي اول و دوم سورهٔ حمدو معمولاً آيه يا سورهٔ كوتاهي از قرآن ـ مثل سورهٔ توحيد ـ و در ركعتهاي بعدي تعدادي اذكار به زبانعربي خوانده مي‌شود. جزئيات اين عبادت درفرقه‌هاي مختلف اسلام با هم تفاوت دارد.[۶] نماز يك فرهنگ جهاني مي باشد. نماز در قرآن با واژه صلاة مشخص شده‌است كه به همراه مشتقاتش ۹۹ بار در قرآن تكرار شده‌است. ريشه صلاة مي‌تواند داراي سه معني باشد:
از ريشه صل: شراب را از صافي مي‌گذرانند و آن گاه ماده‌اي روشن و شفاف به دست مي‌آورنداز ريشه صلي: سوزانيدن و گرم كردناز ريشه وصل: ايجاد اتصال و ارتباط نماز در اهل تسنن
خواندن نماز به صورت دست بسته: اهل سنت در قيام نماز دست راست خود را روي دست چپ مي‌گذاردند و هر دو دست را روي ناف يا بالاي آن قرار مي‌دهند البته در اين مسئله ميان مذاهب چهارگانه اهل سنت اختلاف نظر وجود دارد حنيفه شافعيه و حنبليه اين كار را لازم و يكي از سنت‌هاي نماز مي‌دانند ولي مالكيه آن را لازم و سنت نمي‌دانند برگرداندن صورت به چپ و راست در حال خواند سلام: شافعي‌ها و حنفي‌ها و حنبلي‌ها عقيده دارند كه مستحب است نمازگزار در حال خواندن سلام نماز در سلام اول صورت خود را به طرف راست و در سلام دوم به طرف چپ برگرداند آن هم به اندازه‌اي كه از پشت سر صورت او ديده شود. مالكي‌ها نيز اين كار را مستحب مي‌دانند ولي آن را به سلام آخر اختصاص داده‌اند. از نظر شيعه نمازگزار هنگام سلام نماز نبايد صورتش از قبله منحرف شود.عبور از مقابل نمازگزار: از نظراهل‌سنت عبور كردن از مقابل نمازگزار حرام است حتي در بعضي از كتاب‌هاي حديثي آنان آمده است كه نمازگزار بايد مانع عبور عابر از مقابل خود باشد به همين جهت وقتي در مكه يا مدينه از مقابل كسي كه نماز مي‌گذارد عبور كنيد با اعتراض شديد او و ديگران روبرو مي‌شويد اما از نظر شيعه عبور از مقابل نمازگزار حرام نيستموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: ،

ادامه مطلب
[ ۲۶ دى ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۵۳:۰۰ ] [ مديروبلاگ ]
[ نظرات (0) ]
[ ۱ ]